ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 8-ին ընդունել է Միջազգային երիտասարդական ժողովրդավարական միության (IYDU) պատվիրակությանը:
Ողջունելով երիտասարդներին Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ 2017թ-ի հոկտեմբերին լուրջ ձեռքբերում է արձանագրվել, երբ Բրյուսելում կայացած նիստում ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպությունն ընտրվել է Միջազգային երիտասարդական ժողովրդավարական միության լիիրավ անդամ:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ մեծ ուշադրություն է դարձնում միջազգային համագործակցությանը եւ աշխարհում գործող գաղափարակից միավորումներին հայ երիտասարդական կառույցների անդամակցությանը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպությունն անդամակցում է նաեւ Եվրոպայի ժողովրդավարական կազմակերպությանը, նրա կառույց հանդիսացող Եվրոպայի ժողովրդավարական երիտասարդական համայնքին, բազմաթիվ այլ կառույցների:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարման մոդելներին՝ ընդգծելով, որ 27 տարի առաջ` անկախության հռչակման պահին եւս Հայաստանը խորհրդարանական հանրապետություն էր: «Մենք ունեցել ենք պետական կառավարման բոլոր մոդելները: Դա խոսում է այն մասին, որ փորձում ենք գտնել լավագույն ձեւը, ինչը թույլ կտա ժողովրդական արժեքները ներդնելով՝ առաջ ընթանալ, համահունչ լինել զարգացած ու քաղաքակիրթ երկրների հետ»,-ասել է ԱԺ նախագահը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին: Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ կարեւորը պետության անվտանգությունն է, ժողովրդավարության ամրապնդումն ու հանրության բարեկեցության ապահովումը:
Խորհրդարանի ղեկավարը պատասխանել է նաեւ երիտասարդների հարցադրումներին:
Միջազգային երիտասարդական ժողովրդավարական միության պատվիրակության անդամների հետ հանդիպել է նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւորել է միջազգային տարբեր ձեւաչափերում եւ հարթակներում նման հանդիպումների կազմակերպումը, քաղաքական տարբեր գործընթացներին մասնակցությունը, փորձի փոխանակումը:
Ի պատասխան երիտասարդների հարցերին՝ Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին, ներքին եւ արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններին, տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին, ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Պատվիրակությունը Հայաստանում է Միջազգային երիտասարդական ժողովրդավարական միության «Ժողովրդավարությունը գործողության մեջ» խորագրով հերթական հավաքին մասնակցելու նպատակով:

8 июня Председатель НС А.Баблоян принял д елегацию Международного молодежного демократического союза (IYDU).
Приветствуя молодежь в НС, спикер парламента отметил, что октябрь 2017 г. ознаменовался серьезным достижением – на заседании в Брюсселе Молодежное крыло РПА избрано полноправным членом IYDU.
А.Баблоян подчеркнул, что придает большое значение международному сотрудничеству и членству армянских молодежных структур в действующих в мире объединениях   идейных единомышленников. В этом русле спикер НС отметил, что Молодежное крыло РПА является также членом Европейской демократической организации и ее структуры – Европейского молодежного демократического сообщества, многих других структур.
Глава парламента обратился к модели правления РА, подчеркнув, что 27 лет назад,   при провозглашении независимости, Армения также была парламентской республикой.   “У нас были все модели государственного управления. Это говорит о том, что мы пытаемся найти наилучшую форму, позволяющую, с внедрением демократических ценностей, двигаться вперед, равняясь на развитые и цивилизованные страны”, - заметил А.Баблоян.
Затронуты также внутриполитические развития Армении. Спикер НС подчеркнул, что главное – безопасность государства, упрочение демократии и обеспечение благосостояния общества.
Глава парламента ответил также на вопросы молодежи.
На встрече с вице-спикером НС А.Ованнисян члены молодежного союза подняли ряд интересующих их вопросов, получив исчерпывающие ответы.
Делегация находится в Армении для участия в очередном слете IYDU под девизом “Демократия в действии”.